atpakaļ pie
jaunumu saraksta

Raksti

Parkets

Skaistums prasa upurus, un parkets ir lielisks tam piemērs. Tāpat kā skaista sieviete, arī parketam jāsaskaņo sevī vairāki faktori – ģenētika, apstrāde un apkope. Tas būs kvalitatīvs un skaists pie nosacījuma, ka ražošanas materiāls būs augstas kvalitātes koksne, brusu slīpēšana un griešana tiks veikta rūpīgi un ar labu aprīkojumu, bet apkope un tā uzturēšana lieliskā stāvoklī ietvers sevī regulāras un pārdomātas darbības.

Parkets – franču izcelsmes vārds, tā sauc grīdas klājumu, kurš ir izpildīts no standartizētām un speciāli apstrādātām platēm no cietām koku sugām. Tāda grīda ne tikai estētiski priecēs, bet arī saglabās siltumu uz dabiskā sastāva rēķina. Jūs sevi garantēti pasargāsiet no gaistošiem ķīmiskiem savienojumiem, kuri piesārņo dzīvojamo telpu gaisu, kuru interjers ir pārpildīts ar mākslīgām precēm.

Vislabākais un visdārgākais izejmateriāls parketam ir ozols. Bet arī osim, kļavai, ķirsim un lazdai arī ir savi piekritēji – krāsa un faktūra dažādām koksnes šķirnēm ievērojami atšķiras. Protams, pastāv arī dārgākas koku sugas, bet tās aug eksotiskās valstīs – piemēram, kempuss, lapačo un eikalipts.

Parketa plates, vai kniedes, arī atšķiras pēc izmēriem. Pati platākā plates mala tiek saukta par skaldni, šaurā šķērsmala tiek uzskatīta par pieri, bet gareniskā – par šķautni. Tieši tādā veidā ir uzskaitītas plates dimensijas aprakstā.

Plaši pielietots tiek dabiskais viengabala, paneļa un mozaīkas parkets, aizvien populārāks kļūst industriālais parkets, kura kvalitāte un īpašības ievērojami atšķiras no augstāk minētajiem. Par pēc kvalitātes tuvu grīdas segumu tiek uzskatīts masīvkoka parkets.

Gabalparkets piedāvā plākšņu formu un izmēru daudzveidību. No tā tiek izklāti segumi ar dažādiem rakstiem – „eglīte”, „šahs”, - iespējama inkrustācija un dažādas formas kniežu izmantošana.

Parketa plāksnes var ieklāt arī uz betona izlīdzinošās kārtas, bet labāk ir sākotnēji izlīdzināt un siltināt grīdu ar DSP, DVP, finiera vai citu materiālu palīdzību. Pašas plāksnes tiek stiprinātas ar naglām vai arī fiksējas ar speciālu līmi (mastiku). Paneļu parketa gadījumā plāksnes ir sākotnēji piestiprinātas uz paneļiem, ar kuriem tiek izklāta grīda. Salikuma parkets – tās ir mazas plāksnītes 8-12 mm biezumā, kuras no labās puses ir pielīmētas pie papīra loksnes, it kā saliktas. Pēc tāda salikuma piestiprināšanas papīrs tiek noņemts. 

Tālāk tiek veikta virsmas slīpēšana. Virsmas nodiluma slānis ir pieļaujams no 7 līdz 11 mm vidēji, kas ir īpaši ātri pamanāms pie durvju ailām un pie ieejas. Pēc slīpēšanas parketu pārklāj ar laku, dažreiz laminē labākai saglabātībai.

Parketa apkopei jābūt savlaicīgai un regulārai. Bet tas ir atsevišķa raksta vērts.